Naslovnica Aktuelno Hrvatsko građansko društvo Crne Gore svečano obilježilo 25. obljetnicu  

Hrvatsko građansko društvo Crne Gore svečano obilježilo 25. obljetnicu  

HGD 25. obljetnica

Hrvatsko građansko društvo Crne Gore na simboličan način, krstarenjem Bokom kotorskom, brodom “Katica” obilježio je 25. obljetnicu od osnivanja. Članovi Društva i zvanice uživali su u jedinstvenom ambijentu Bokokotroskog zaljeva uz prigodan program i  glazbeni doživljaj.

Predsjednik HGD CG, Mirko Vičević, pozdravljajući brojne goste i zvanice istakao je značaj Društva za sve godine postojanja u misiji očuvanja identiteta Hrvata u Crnoj Gori.

“Veliki je ovo jubilej četvrt stoljeća je za nama govoriti o cjelokupnom djelovanju je veoma zahtjevno, rekao bih koliko i sačuvati kontinuitet i identitet. Za sve ove godine urađeno je mnogo, zaslužni svi koji su stvarali i realizirali ostvareno, posebno oni koji su se odvažili  i imali viziju da osnuju u tim vremenima HGD CG” – kazao je između ostalog Vičević.

Izaslanik državnog tajnika za Hrvate izvan Hrvatske Dario Magdić poručio je da su Hrvati Boke kotorske ostvarili iznimnu baštinu, utkani su duboko u u povjest materijalne i nematerijalne baštine Crne Gore.

“To je nešto na čemu Crna Gora može graditi svoj europski i mediteranski identit. Ponosni smo na vas, HGD već 25 godina čuva hrvatski idenitet, jezik, kulturu. Vi ste mostovi između Crne Gore i Hrvatske” – kazao je Magdić.

Specijalna savjetnica ministra vanjskih i evropskih poslova Hrvatske Gordana Grlića Radmana, Vanda Babić Galić podsjetila je da HGD CG ima ulogu povezivanja, i jedan je od stupova hrvatskog identiteta u Boki kotorskoj, kao most i poveznica spajanja Crne Gore i Hrvatske.

“Hrvatski glasnik je veoma važan kao projekat ali i kao literatura za znanstvene radove, on nije samo časopis već i literaturu za istraživače” – poručila je Babić-Galić.

One je obećala pomoć Hrvatske kako hrvatskim udrugama u Crnoj Gori tako i državi na putu u EU, za koju očekuje da će 2028. postati članica Europske unije.

Na svečanosti su dodijeljna brojna priznanja pojedincima i organizacijama.

Nagradu za životno djelo primio je Tripo Schubert, prvi predsjednik HGD CG.

U muzičkom dijelu nastupio je Mandolinski orkestar HGD-a “Tripo Tomas”, klape Bisernice Boke, Incanto i bend Ludi profesori.

Hrvatsko građansko društvo Crne Gore osnovano je 2001. godine, nevladina je i neprofitabilna udruga koja okuplja Hrvate, sa svrhom očuvanja i promoviranja kulturne baštine Hrvata u Crnoj Gori kao autohtonog naroda.

Više fotografija na našoj facebook strani.

/Miro Marušić/